Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dlaczego Krzysztof Baranowski patronem II Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu?

Dlaczego Krzysztof Baranowski patronem

II Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu?

 

 

  

 

 

 

 

Nasze gimnazjum jest „Szkołą z Pasją”. Traktujemy to bardzo dosłownie. Staramy się zaszczepić w uczniach różne zainteresowania: żeglarstwo, harcerstwo, narty, podróże, filmowanie, konie … czyż mógłby być lepszy patron takiej szkoły niż Krzysztof Baranowski – puenta naszych pasji? Jako jedyny Polak opłynął samotnie świat dookoła 2 razy, zjeździł „stopem” Amerykę, jeździ na nartach (wygrywając Mistrzostwa Żeglarzy w Narciarstwie), pisze książki, kręci filmy, jest dziennikarzem, nauczycielem, krótkofalowcem, a przede wszystkim żegluje z młodzieżą, będąc zwolennikiem „żeglarstwa swobodnego” nieograniczonego patentami, wielkością jachtu czy czasem. W 1976 i 1978 zabrał młodzież bez patentów (co w ówczesnym czasie było przestępstwem ) na „Zewie Morza” na zlot żaglowców.

W 1979 z 20 nastolatkami brał udział w przygotowaniu „Daru Pomorza” do sezonu i w rejsie na żaglowcu szkolnym, bez patentów! W 1980 zwołał swoich wychowanków na pierwszy rejs „Pogorią” na Zlot Żaglowców, w tym samym roku uratował „Pogorię” przed sprzedażą organizując programy telewizyjne, by ratować „Pogorię” dla młodzieży polskiej. Końcowym akordem tej akcji był szaleńczy rejs „Pogorii” na Antarktydę (żaglowiec nie był projektowany do tego typu rejsów, ale musiał w tym czasie zniknąć z kraju). W 1983 był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym Szkołę pod Żaglami na żaglowcu "Pogoria", a w 1992 na żaglowcu "Fryderyk Chopin". Należy dodać, że bez niego nie byłoby ani „Pogorii” ani  "Fryderyka Chopina”, ani niedokończonego „Gwarka” (aktualnie największy żaglowiec świata „Royal Clipper”). Prowadził wiele programów telewizyjnych o żeglarstwie dla młodzieży: „Ekran z bratkiem”, „Teleranek”, a zwłaszcza autorska „Żeglarska 7”. Był nowatorem w każdej dziedzinie żeglarstwa – kukiem w pierwszym oceanicznym rejsie na „Śmiałym”, regatowcem oceanicznym w 1972 w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy z Plymouth (Wielka Brytania) do Newport (Stany Zjednoczone) na jachcie "Polonez", pierwszym w Polsce „najemnym Żeglarzem” – wynajętym kapitanem żaglowca, pierwszym w świecie żeglarzem, który przeżył i opisał przewrotkę jachtu przez dziób,  pierwszym polskim żeglarzem w rejsie rodzinnym,

( rejs przez Atlantyk, Wielkie Jeziora, Missisipi, Missouri). To tylko garść dokonań  „Człowieka z Pasją” idealnego Patrona dla żeglarskiej „Szkoły z Pasją”.

Krzysztof Baranowski jest dla nas wzorem kapitana i prawdziwym człowiekiem z pasją. Jako szkoła żeglarska realizujemy dużą część jego wizji, dążymy w tym samym kierunku, jego kurs jest nam bliski.

Nasi uczniowie biorą udział w „Szkole pod Żaglami”, utożsamiając się z  jej ideami.

 

1445097
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Razem
41
515
556
1440661
10164
17522
1445097
Your IP: 18.208.187.169
Server Time: 2019-10-22 00:46:59